%d7%9c%d7%95%d7%92%d7%95-%d7%94%d7%9e%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%94

מה זה?

המכתבה היא מרחב ספרותי חדש בהפקת "בית אורי צבי", ובו קהילת כותבים וקוראים שבה כולם יכולים להשתתף, בין אם הם רק לוקחים את צעדיהם הראשונים בעולם הכתיבה, או שהם כבר כותבים מנוסים מטרת המכתבה היא לתמוך, לקדם ולהעשיר את עולם הכתיבה העברי.

איך? כולנו יודעים שיש לכותבים בעיה מהותית – זמן.

המכתבה משלבת בין הנחיה קבוצתית ואישית בפלטפורמה מקוונת למפגשים קבוצתיים ואירועים חברתיים בבית אורי צבי. יצרנו מרחב לימוד, שיתוף ודיון שבו כולם יכולים לקחת חלק בכל שעה שנוחה להם.

בין אם אתם מתעניינים בהשתתפות בקבוצות כתיבה יוצרת, קבוצות קריאה מונחית או פשוט מבקשים להעשיר את הידע שלכם בתחום ספרותי זה או אחר, המכתבה היא המרחב המתאים לרכוש ידע וניסיון בזמן ובמקום שנוח לכם/ן, בליווי מנחים מקצועיים ומנוסים וצוות מיומן שנמצא במתחם – עבורכם.

׳המכתבה׳ בבית אורי צבי

מזמינה אותך לחממת הכותבים 

 

יש לך כישרון כתבה שמפעפע בפנים

אבל אין לך מקום לעבוד בו?

 

הכישרון שלך נלחם על שעה של ריכוז,

בלי טלפונים, ילדים ומטלות בית?

 

יש לך טקסט חזק ביד 

אבל היה עושה לך טוב

זוג עיניים מקצועיות שיתנו טיפים והכוונה?

 

סביבה טובה ללמוד ולקבל השראה

היתתה פותרת את היצירתיות שלך?

 

אם ענית כן על חלק מהשאלות האלה, את ״המכתבה״ פתחנו בדיוק בשבילך והיא מחכה לך בזרועות בפתוחות.

 

המכתבה היא סביבה ללמוד, לכתוב ולהתפתח כיוצרים.

מקום נגיש, שאפשר לבוא אליו בכל זמן.

לפגוש כותבים נוספים או פשוט לבוא ולתת כמה שעות עבודה כמו שצריך, בלי הפרעות.

שיהיה שקט, שיהיה קפה… וגם בירה לפעמים. 

מה מקבל מנוי במכתבה?

בתכל׳ס, אנחנו מדברים על שלושה דברים:

חלל עבודה שקט ונוח במרכז העיר פתוח לשימושכם החופשי

כיתות אמן וקבוצות כתיבה מונחות עם מנחים מקצועיים ומנוסים 

שירותי הפקה וסיוע בתהליך המורכב של הוצאה לאור 

איך זה עובד?

במסגרת מנוי חצי שנתי מקבלים חברי המכתבה

גישה חופשית לחלל העבודה וכניסה חופשית לארועי בית אורי צבי. 

וגם

ספריה במקום

קפה חם

אינטרנט מהיר

 

וכמובן:

סדנאות כתיבה, ליווי אישי והרבה השראה

הסדנאות והמנטורים 

שמחכים לך ב״מכתבה״

אליעז כהן

משורר ועורך, ממובילי רנסאנס היצירה האמונית בישראל. מנחה סדנאות וקבוצות כתיבה כבר למעלה מ-20 שנה.

 

שיר נס השיר

״כל שיר אמתי הוא נס״ כתב אצ״ג, אבל אנחנו יודעים שכל שיר אמיתי הוא בעיקר עבודה ועבודה קשה.

במפגשים שלנו נייחד את מירב כוחותינו ליצירה ממקורות וממקומות שונים, יציאה לכתיבה

גלית דיסטאל אטבריאן

פרסמה שני רבי מכר – ״ואם היו אומרים לך״ זוכה פרס מפעל הפיס לספר ביכורים ו״טווס בחדר מדרגות״. בעלת טור באנרג׳י וטור קבוע במגזין נשים, משדרת בגלי צה״ל ובערוץ 20 ועובדת בתאגיד השידור הציבורי החדש במחלקת האקטואליה. 

אמנות הסיפור הקצר

סופר אמיתי הוא איש כפיים שמחויב לשגרת חיים קשה. בסקנה נתמקד בתרגילים של ניסוי טעיה וניסוי ותהייה מתוך תקווה שנצליח לזקק את מלאכת הכתיבה. מטרת הסדנה היא להקנות עקרונות כתיבה לחיים וללמוד מאיזה מלכודות הכותב צריך להיזהר.

יונתן ברג

משורר וסופר, כותב בקביעות טורי דעה וטורים אישיים. חתן פרס עמיחי ופרס שרת התרבות. ביבליותרפיסט במקצועו.

סדנת כתיבה וקריאה

הסדנה מיועדת לכל אחד. בסדנה נבקש לאתר את המקום הפנימי ממנו אנחנו נוגעים במילים, ואת זה נעשה באמצעות האחיות התאומות – כתיבה וקריאה.

הקריאה תאפשר לנו כניסה למרחב האינטימי של המילים. דרך תרגילי כתיבה שונים נאתגר ונרחיב את הקול הפנימי ואת העולם הפנימי ממנו אנחנו כותבים ונשכלל את היכולת להשתמש בשפה.

שחר גבאי

סופר  ומלחין, מחבר הרומן ״סיפורו של סול״ (הוצאת ״ברנש״ 2014). רומן נוסף שלו עומד כרגע בעריכה ויראה אור ב-2017. שחר מנחה סדנאות כתיבה בבית אורי צבי, ומשמש כמנהלו הספרותי של פרויקט ״ירושלים החדשה – בין אוטופיה לדיסטופיה״.

כיתת אמן 

כיתת האמן היא תהליך ארוך טווח ואינטסיבי, המיועד עבור אלו שרוצים לעבוד על פרויקט כגון ספר, קובץ סיפורים, קובץ שירים, תסריט או מחזה, עד השלמתו והכנתו להוצאה לאור. בזמן תהליך היצירה העבודה תהיה אישית ומותאמת עבור כל אחד ואחת מהמשתתפים/ות, לפי הצרכים שהיצירה האישית שלו/ה דורשת. בתום תהליך הכתיבה נביא את היצירות לעריכה, ומשם נציע למשתתפים/ות דרכים שיקדמו אותם/ן להציע להוצאה לאור המתאימה עבורם/ן.

צביה מרגליות

כותבת ופרפורמרית מוערכת. מופיעה ברחבי הארץ עם מופעי ספוקן וורד מפרי עטה, משתתפת קבועה בתכנית ״היום שהיה״ בערוץ 10, כותבת מחזות, סיפורים, טורים ושירים. זוכת פרס שרת התרבות למשוררים בתחילת דרכם.

סדנת כתיבה וביצוע 

הספוקן וורד יכול להיות הרבה דברים. הוא יכול להיות ראפ ללא ליווי, מונולוג דרמטי ללא קיר רביעי, סיפור, או שירה קלאסית מבוצעת על במה. שני אלמנטים תמיד יהיו שם: כתיבה, ובמה. הבמה היא דרך נהדרת להוציא את הכתיבה מהמגירה, אבל היא גם דרך נהדרת לדייק את הכתיבה עצמה. בסדנה ניגע בקו התפר בין  כתיבה לבמה בדרכים שונות ובסוף הסדנה נצא אל הקהל החי עם מופע מסכם.

גלית דהן קרליבך

גלית דהן קרליבך היא סופרת ויוצרת ירושלמית. פרסמה חמישה ספרים ושתי נובלות. סיפורים קצרים, מסות ושירים שלה מתפרסמים בעיתונות המקומית והבינלאומית. בין הפרסים בהם זכתה על יצירתה נמנים פרס ראש הממשלה (2014), פרס אקו"ם (2013), מלגת פולברייט להשתתפות בתכנית הכתיבה הבינלאומית באיווה (2016), מלגת פרדס מטעם הספריה הלאומית(2014).

על כתפי ענקים

כמאמר הפתגם הלטיני, בסדנה אנחנו נשב על כתפי ענקים-מגדולי הסופרים- ונרגל אחריהם באופן שיטתי: כיצד בונים דמויות כך שיתהלכו בעולם באופן משוחרר ואמין, מדוע דיאלוג הכרחי כל כך לבניית עלילה, אלו סוגי מספרים מחכים לנו מעבר לפינה ומדוע כדאי לחכות עם כתיבת הסיפור האוטוביוגרפי שלנו. את עקרונות הריגול שלנו ניישם בתרגילי כתיבה וקריאה שיובילו אותנו לכתיבת סיפור קצר.

דרור אידר

חוקר ספרות, חברה ותרבות, כותב בעיתונות יותר מעשרים שנה. כותב טור דעה אישי ב״ישראל היום״ וכן מאמרי פרשנות יומיים. פרסם מספר ספרים, מאמרים ומסות על פוליטיקה, תרבות ושפה, ספרות ופרשנות, מיתוסים, דתות והיסטוריה.

בכתיבה פובליציסטית

 כתיבה פובליציסטית דורשת מיומנויות שונות מפרוזה או שירה. במיוחד בעידן הרשתות החברתיות, נדרשת תשומת לב ממוקדת כדי ליצור טקסט מושך ובעל תוכן כאחד. בסדרת המפגשים האלה נלמד כיצד לבנות הן את המאמר עצמו, הן את המסגרת והן את כלי העזר להעברת תוכן. על הדרך ניגע בטקסטים מכוננים, בשירה ובמאמרים הנוגעים לכתיבה ופרשנות.

סדנת כתיבה עם משוררי משיב הרוח

משיב הרוח", כתב עת לשירה יהודית – ישראלית, נוסד בראשית שנת תשנ"ה (1994) בידי חבורת משוררים צעירים דתיים, חלקם מבני ההתיישבות ביש"ע. המטרה בראש ובראשונה הייתה להקים במה איכותית לשירה העברית, לאחר שחשנו כי לא היה במפה התרבותית בישראל דאז מקום או גוף שיכולים היו להוביל את החוויה הישראלית לגווניה בזיקה לחוויה ולמסורות היהודיות, או בקיצור – להשיב את הרוח!

שבים אל הרוח

בחבורת המשוררים של "משיב הרוח" ובעשרות הגליונות של כתב העת נצרבה שפה חדשה-עתיקה של שירה, היונקת מכל שכבות ורבדי העברית, ואשר השירה העולמית והעברית הגדולה משמשות לה מקורות השראה והמשכה. בסדנה המיוחדת בשיתוף פרוייקט "המכתבה" בבית אורי צבי נתכנס לסדרה של 12 מפגשי-כתיבה, מונחים בידיים הרגישות והמנוסות של שלושה ממשוררי משיב הרוח

אמילי עמרוסי

בעשור האחרון משמשת עמרוסי כעיתונאית בכירה במוספי השבת של "ישראל היום" ובעלת טור אישי במוסף הפוליטי של העיתון. בנוסף היא מגישת את תוכנית סיכום השבוע בכאן ב' (רשת ב'), תאגיד השידור הישראלי, ובעלת טור במגזין לנשים דתיות "פנימה". עמרוסי היא לשעבר דוברת מועצת יש"ע, עיתונאית טלוויזיה ומגישת תוכנית בוקר (ערוץ 10). מחברת רב המכר "תריס" (כנרת זמורה ביתן) וסדרת "הפרשה – פרשת השבוע לילדים" (ידיעות ספרים).

מילה שלה (זו מילה)

סדנת כתיבה אינטימית עם הסופרת והעיתונאית אמילי עמרוסי. בסדנה נתרגל כתיבה אינטואטיבית, פרוזה, עיתונות ופובליציסטיקה, דעה ותודעה. הסדנה מיועדת לעיתונאים במגירה, סופרים בארון, אוהבי כתיבה, בעלי ניסיון ושאינם. נשתמש במגנומטר קלישאות, נקרא קריאות השכמה, נלמד לבסס טיעון, ונקטול כותבים גרועים שאינם בין יושבי הסדנה.

זה הרגע לתת את היד למנחה שילווה אותך בתהליך ההתפתחות היצירתית שלך.

זו השנה שלך.

זה הרגע להירשם ל״מכתבה״

כיתות האמן פתוחות לנרשמים למכתבה

במחיר של 1530 לתקופה של חצי שנה.

למבקשים להירשם ליותר מכיתת אמן אחת,

תנתן הנחה משמעותית.

ויש גם אחריות!

התניסיתם וגיליתם שהסדנה פחות מתאימה לצרכיכם?

אין בעיה.

אנו מתחייבים להחזר מלא

עד שבועיים אחרי תחילת המפגשים.

מספר המקומות מוגבל, מהרו להירשם,

כיתות האמן יוצאות לדרך לקראת סוף חודש פברואר

צור קשר לכל נושא אנחנו פה בשבילך
סדנה: